Franciszkanie Dursztyn

OgłoszeniaGaleria

Zobacz całą galerię

 

NIEDZIELA PALMOWA – Ogłoszenia Duszpasterskie 05.04.2020

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Błogosławieństwa palm na Mszach Świętych nie będzie.

Dzisiaj nie ma Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali jak również nabożeństw w ciągu tygodnia. W tym czasie codziennie można nawiedzić kościół, który jest otwarty na indywidualną modlitwę i adorację Pana Jezusa.

Zachęcamy do spowiedzi wielkopostnej. W tym trudnym czasie nie będzie spowiedzi zbiorowej, ale w tygodniu będą dyżury w konfesjonale w każdy dzień rano od 6.30 do 8.00 i po południu od 17.00 do 18.00. W Triduum Paschalnym od godz. 9.00 do 11.00 i po południu od 15.00 do 17.00.

 

2. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami państwowymi w poszczególnych Mszach św. oraz w Triduum Paschalnym może uczestniczyć: do dnia 11 kwietnia 2020 r. - maksymalnie 5 osób, nie licząc osób sprawujących posługę. Natomiast od 12 kwietnia 2020 r. do odwołania może uczestniczyć maksymalnie 50 osób, wliczając w to uczestników i sprawujących posługę. W Wielki Czwartek liturgia rozpocznie się o godz. 18.00.

 3. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. W Wielki Piątek liturgia rozpocznie się o godz. 18.00.

 

4. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Prosimy, aby na adorację przychodzić indywidualnie. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Pokarmy na stół wielkanocny nie będą błogosławione w naszym kościele. Pokarmy należy pobłogosławić w domu przed śniadaniem wielkanocnym przez ojca rodziny. Tekst błogosławieństwa umieszczony jest na stronie internetowej.

5. W sobotni wieczór o godz. 19.00 rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa.

6. W przyszłą niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 6.00 Msza św rezurekcyjna. Nie będzie procesji rezurekcyjnej. Od tego dnia w Mszach św. może uczestniczyć 50 osób, wliczając w to uczestników i sprawujących posługę. W tym dniu będzie odprawiona dodatkowa Msza św. o godz. 9.00, następna o godz. 11.00. Mszy św. o godz. 17.00 nie będzie.

Dziękujemy za utrzymanie czystości w kościele. W tym tygodniu do tej pracy zapraszamy P. Andrzeja Bizub, ul. Polna 12

Serdeczne życzenia i dar modlitwy niech towarzyszą wszystkim obchodzącym w najbliższych dniach urodziny i imieniny. Solenizantom i jubilatom życzymy daru głębokiej wiary i ludzkiej życzliwości.

 

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nr. 1347-1350)

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

 Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

 1 Tes 5, 16-18: 

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

 Albo:

 Mt 6, 31 ab.32b-33: 

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

 Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

 Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

***

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

 Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

 

 

 

 

 

Film: "Dursztyn - miejsce na krańcu świata"