Franciszkanie Dursztyn

OgłoszeniaGaleria

Zobacz całą galerię

                                    JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA                            

26 listopada 2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

  1. Dzisiejsza uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, to ostatni mocny akord roku liturgicznego przed adwentowym wyciszeniem. Do kalendarza liturgicznego została wprowadzona przez papieża Piusa XI w 1925 roku, na zakończenie przypadającego wówczas Roku Jubileuszowego. W odnowionej liturgii Kościoła uroczystość tę obchodzi się w ostatnią niedzielę roku kościelnego dla podkreślenia, że wszystko ma swój początek i będzie miało swoje ukoronowanie w Chrystusie. Tylko zjednoczeni z Chrystusem możemy zdążać do jedności Królestwa, w którym Bóg „otrze wszelką łzę” i będzie wszystkim we wszystkich.

 

  1. Dziś, w niedzielę Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, po Mszach Świętych wystawiamy Najświętszy Sakrament i odmawiamy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Sercu Pana Jezusa. Za udział w tym nabożeństwie możemy uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

 

  1. Dzisiejsza uroczystość jest też świętem patronalnym Akcji Katolickiej. Przypomnijmy, że Akcja Katolicka jest publicznym stowarzyszeniem wiernych, a jej zasadniczym celem jest formacja duchowa, moralna, a także kulturalna. Ważnym zadaniem dla jej członków jest świadome uczestnictwo we wszystkich sferach życia publicznego i realizacja społecznego wymiaru wiary i społecznego obywatelstwa Kościoła. W ten sposób Akcja Katolicka pełni misję apostolską w ścisłym związku z hierarchią Kościoła.

 

  1. W tym ostatnim tygodniu listopada w naszym kościele codziennie podczas modlitw polecamy naszych bliskich zmarłych. Serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy za zmarłych w ostatnim tygodniu listopada.

 

  1. W czwartek, 30 listopada, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętego Andrzeja Apostoła. Był pierwszym uczniem powołanym przez Pana Jezusa, rodzonym bratem Świętego Piotra. Tradycja głosi, że po Zesłaniu Ducha Świętego udał się do Grecji, gdzie oddał życie za wiarę ukrzyżowany głową do dołu. Pamiątką tego są tak zwane krzyże Świętego Andrzeja w kształcie litery „X”.

 

  1. W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek będziemy przepraszać Boże Serce za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Bożego miłosierdzia podczas adoracji Najświętszego Sakramentu o godz. 17.30 i Mszy św. o godz. 18.00. Okazja do pierwszopiątkowej spowiedzi w naszym kościele rano przed Mszą świętą o godz. 7.00 i podczas liturgii wieczornej. W piątek od godziny 8.00 udamy się z posługą sakramentalną do naszych chorych parafian. W sobotę powierzymy naszą wspólnotę parafian tych żyjących, ale również tych, którzy odeszli już do Domu Pana, Tej, która jest naszą Królową, Matką litości, Pośredniczką. Uczynimy to zwłaszcza podczas pierwszosobotniego nabożeństwa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem o godz. 17.30 i podczas Mszy Świętej o godz. 18.00. Po Mszy świętej wieczornej zmiana tajemnic różańcowych.

 

  1. Czas przygotować się do Adwentu – okresu radosnego i pobożnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. W przyszłą niedzielę, 3 grudnia, na mszach świętych będą udostępnione materiały roratnie, które pomogą nam przeżyć tegoroczny adwent, wraz ze świętym Franciszkiem z Asyżu. Roraty w naszej parafialnej świątyni będą odprawiane podczas nabożeństw wieczornych o godz. 1800. Zapraszamy już teraz do licznego udziału w roratach wszystkich naszych parafian a zwłaszcza najmłodszych.

 

  1. Wszystkim, którzy w tym tygodniu obchodzić będą urodziny, imieniny bądź jubileusze życzymy obfitości łask Bożych i szczególnej opieki świętych patronów a w szczególności Matki Bożej.

 

  1. Dziękujemy za utrzymanie czystości w kościele. W tym tygodniu do tej pracy zapraszamy panią Małgorzatę Waniczek z ul. Długiej 67.

 

I NIEDZIELA ADWENTU

03.12.2023 ROK.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

1.Dzisiejszą niedzielą, która jest też pierwszą niedzielą miesiąca, a więc po Mszach św. będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja, rozpoczynamy Adwent, czas radosnego oczekiwania i przygotowania na przyjście Chrystusa. W pierwszej części, do 16 grudnia, będziemy pochylać się nad tajemnicą powtórnego przyjścia Pana na końcu czasów (paruzja). Druga część, od 17 do 24 grudnia, będzie stanowić bezpośrednie przygotowanie do celebrowania pamiątki pierwszego przyjścia Chrystusa na ziemię – na UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO. Wykorzystajmy dobrze ten czas.

2. W dniu dzisiejszym tj., 3 grudnia, na mszach świętych będą udostępnione materiały roratnie, które pomogą nam przeżyć tegoroczny adwent, wraz ze świętym Franciszkiem z Asyżu. Roraty w naszej parafialnej świątyni będą odprawiane podczas nabożeństw wieczornych o godz. 18.00. Zapraszamy już teraz do licznego udziału w roratach wszystkich naszych parafian a zwłaszcza najmłodszych.

3. W piątek – 8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msze św. w naszej parafii o godz. 7.00, 18.00. Drodzy parafianie jest taka godzina w roku, gdy Niebo pochyla się tak nisko nad ziemią, że Bóg jest na wyciągnięcie ręki… Matka Boża, objawiając się w Święto Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia 1947 roku, powiedziała: „Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie, ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski”. Odpowiedzmy zatem na zaproszenie Maryi i przyjdźmy do naszej parafialnej świątyni 8 grudnia o godzinie 12.00, aby zadośćuczynić prośbie Maryi.

4. Także 8 grudnia na Mszy św. o godz. 18.00 dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej otrzymają medaliki. Najsłynniejszy medalik świata nazywany Cudownym Medalikiem jest noszony i ceniony przez miliony osób na całym świecie. Jego historia rozpoczęła się w Francji w 1830 roku. Od tego czasu przywiązywane do niego wartości wspomagają w modlitwie, wierze, a także nawróceniu. Jego gorącą orędowniczką była między innymi Św. Matka Teresa z Kalkuty nazywając go „medalem miłosierdzia”.

5. W tym tygodniu obchodzimy pierwszy czwartek miesiąca. W naszych modlitwach pamiętamy o wszystkich osobach, które swoje życie poświęciły na służbę Bogu. Modlimy się za kapłanów, wypraszając im wytrwanie na drodze powołania. W sposób szczególny będziemy wypraszać te łaski w czasie wystawienia Najświętszego Sakramentu o godz. 17.30 i Mszy św. o godz. 18.00. Wspominamy dzisiaj także św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła.

6. Wszystkim, którzy w tym tygodniu obchodzić będą urodziny, imieniny bądź jubileusze życzymy obfitości łask Bożych i szczególnej opieki świętych patronów a w szczególności Matki Bożej.

7. Dziękujemy za utrzymanie czystości w kościele. W tym tygodniu do tej pracy zapraszamy pana Wojciecha Hornik z ul. Cichej 1.

Film: "Dursztyn - miejsce na krańcu świata"